www.ebruli.fforum.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.ebruli.fforum.biz

Yazmak için yaşamak gerekmez,an gelir sadece yüreğe dokunur, o da yeter …

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapMisafir Defteri
Dalgaları Aşmak
tıklayınız
Kardeşini Seç
tıklayınız
En son konular
» Yağmur Yağmasaydı ...
Mehmet Uzun Icon_minitimeCuma Ekim 02, 2009 11:50 am tarafından Ebruli

» BeşiktAşk
Mehmet Uzun Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 3:06 pm tarafından aysem

» Söylediler ve öldüler ..
Mehmet Uzun Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 3:03 pm tarafından aysem

» Duz Mantik
Mehmet Uzun Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 2:59 pm tarafından aysem

» Ben hüzünlerle sevdim şiirleri
Mehmet Uzun Icon_minitimePerş. Ağus. 20, 2009 8:38 pm tarafından Ebruli

» ---OYUN---
Mehmet Uzun Icon_minitimePaz Ağus. 16, 2009 11:19 pm tarafından elinin_koru

» Sisyphos Söylencesi
Mehmet Uzun Icon_minitimeCuma Ağus. 14, 2009 10:57 am tarafından Ebruli

» Pencere ...
Mehmet Uzun Icon_minitimeÇarş. Ağus. 12, 2009 12:56 pm tarafından Ebruli

» KALBİM UNUT BU ŞİİRİ
Mehmet Uzun Icon_minitimeC.tesi Ağus. 08, 2009 12:16 pm tarafından Ebruli

Haberler
Günlük burcunuz
Günlük Burç
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Istatistikler
Toplam 31 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: asre

Kullanıcılarımız toplam 333 mesaj attılar bunda 171 konu
En iyi yollayıcılar
Ebruli
Mehmet Uzun Vote_lcapMehmet Uzun Voting_barMehmet Uzun Vote_rcap 
aysem
billycan
guyana
wisewise
elinin_koru
Nomad
ercan-ergen
ReBeLLa
alicee

Mehmet Uzun

2 posters
YazarMesaj
Ebruli
Admin
Admin
Ebruli

başarı sistemi : 2

Mehmet Uzun Empty
MesajKonu: Mehmet Uzun   Mehmet Uzun Icon_minitimeCuma Mayıs 22, 2009 11:59 am

Mehmet Uzun Yym5eofir4d3gm9933p3

Bir ömre birkaç asır sığdıran insanlar vardır...

Önemli olan yaşanılmış olan sürenin uzunluğu değil, yaşanmış olana fazla anlamlı şeyin yüklenilmesidir. Bu kişilerden biri de Mehmed Uzun'dur. O kısa ömrüne çok şey sığdırdı...

Mehmed Uzun, hep sözlü kültürle anılmış Kürt kültürünün aslında pek bilinmeyen yazılı damarını belirginleştiren, Kürt edebiyatında son yıllarda görülen canlılığın öncüsü bir yazardı.

Asimilasyon ve yasaklarla boğuşan bir dile romanlarıyla hayat vermeye çalıştı. Bunu yaparken, bize ait olanı genel insanlık ailesine ait olanla bütünleştirmeyi göz ardı etmedi. Bu anlamıyla ifade edersek, Mehmed Uzun'un en belirgin özelliği, edebiyatta bakir kalmış bir dili yazdıklarıyla evrensele taşıyabilmek olmuştur. Yazı hayatında gösterdiği istikrarı göz ardı etmemek gerek. Mehmed Uzun çalışkan ve üretken bir yazar profili çizdi hep.

Kendi sözleriyle ...

'İsmim Mehmed. Soyadım Uzun. Doğum tarihim 01.01.1953. Herkes beni böyle biliyor... Ama bunların hiçbiri gerçek değil; İsmim, Mehmed değil, soyadım, Uzun değil, doğum tarihim bu rakamlar değil. Mehmed Uzun ne yazık ki, dünya edebiyatında sıkça görülen, özellikle totaliter rejimlerin baskı, yasak ve sansürlerinden kendilerini korumak için yazar ve aydınların ister istemez başvurdukları türden bir müstear isim de değil...

Bu tür müstear isimlere öteden beri alışkınım, Doğduğum ve büyüdüğüm yörelerde herkesin birden fazla hayatı vardı ve bu hayatların birçoğu gizliydi. Gizli hayatların da kendine özgü kodları, isimleri vardı; neredeyse tüm Kürt yazarların ismi takmaydı... Ama Mehmed Uzun, böyle bir isim değil. Mehmed Uzun, aynı zamanda benim de, ancak ben'i esir almış bir ben.

Esas ismim yasak olduğu için Mehmed oldum. Esas soyadım yasak olduğu için Uzun oldum. Bir insan olarak hiçbir değerim olmadığı, sadece ehlileştirilmesi gereken bir sürünün mensubu olarak görüldüğüm için de, en rahat şekliyle, künyeme 1.1.1953 yazıldı... Önadım Mehmed, dedemin ismi Heme'den geliyor... Heme, meme, doğduğum yörelerde gündelik yaşamda en çok kullanılan isimlerden. Ama bu isim resmi hayatta yasak; bu ismi alamazsınız, bu isimle nüfus kaydı yaptıramazsınız, bu isimle hiçbir resmi kuruma başvuramazsınız... Soyadım Uzun'a gelince, Bu da yine dedemden geliyor... Bıro dedemin dedesinin ismi. Direj de onun lakabı, yani uzun. Bıroye direj, yani uzun Biro. Ama yine isimlere ilişkin yasalara göre hem Biro 'Türk örf ve adetlerine' uygun değil hem de direj Kürtçe olduğu için yasak. Bu nedenle resmi kurumlar tarafından Bıro tamamıyla atılıyor, Direj de Türkçesiyle uzun haline getiriliyor. Bir hafızanın yok oluşu çoğu zaman böylesine dikkat çekmeyen küçük değişikliklerle gerçekleşiyor işte.'

Bu sözler bir kültürün, kimliğin trajedisini de barındırıyor içinde...

Eserleri;

TU (Sen), Roman, 1985; Mirina Kalekî Rind (Yaşlı Bir Rind'in Ölümü), Roman, 1987; Siya Evînê (Yitik Bir Aşkın Gölgesinde), Roman, 1989; Rojek ji Rojên Evdalê Zeynikê (Evdalê Zeynikê'nin Günlerinden Bir Gün), Roman, 1991; Destpêka Edebiyata Kurdî (Kürt Edebiyatına Giriş), İnceleme, 1992; Hêz û Bedewiya Pênûsê (Kalemin Gücü ve Görkemi), Denemeler, 1993; Mirina Egîdekî (Bir Yiğidin Destanı), Destan-Ağıt, 1993; Världen i Sverige (Tüm Dünya İsveç'te), Edebiyat Antolojisi, M. Grive ile Birlikte, 1995; Antolojiya Edebiyata Kurdî (Kürt Edebiyat Antolojisi), Antoloji, iki cilt, 1995; Bîra Qederê (Kader Kuyusu), Roman, 1995; Nar Çiçekleri, Deneme, 1996; Ziman û Roman (Dil ve Roman), Söyleşiler, 1997; Bir Dil Yaratmak, Söyleşiler, 1997; Dengbêjlerim, Deneme, 1998; Ronî Mîna Evînê - Tarî Mîna Mirinê (Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık), Roman, 1998; Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Deneme, 2002; Dicle'nin Sesi I - Hawara Dîcleyê (Dicle'nin Yakarışı), Roman, 2002; Diclenin Sesi II - Dicle'nin Sürgünleri, Roman, 2003.
https://ebruli.yetkin-forum.com
alicee
yeni üye
yeni üye

başarı sistemi : 1

Mehmet Uzun Empty
MesajKonu: Geri: Mehmet Uzun   Mehmet Uzun Icon_minitimeC.tesi Mayıs 23, 2009 2:31 pm

yitik bir edebiyatın gün ışığıyla kucaklaşmasını, edebiyat tarlasına kürt kültür ve kimliğinin tohumunu serpiştirmeyi başaran bir yazarı bu siteye de taşıyan sevgili ablamın ruh güzelliğini görmeme gafletinde olmadığımı beyan etmek için yazdım...
Ebruli
Admin
Admin
Ebruli

başarı sistemi : 2

Mehmet Uzun Empty
MesajKonu: Geri: Mehmet Uzun   Mehmet Uzun Icon_minitimeC.tesi Mayıs 23, 2009 3:21 pm

teşekkür ederim alicee..seni burda görmek güzel..bir edebiyatcı olarak paylaşımlarını bekliyorum Smile
https://ebruli.yetkin-forum.com

Mehmet Uzun
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mehmet Eroğlu