www.ebruli.fforum.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.ebruli.fforum.biz

Yazmak için yaşamak gerekmez,an gelir sadece yüreğe dokunur, o da yeter …

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapMisafir Defteri
Dalgaları Aşmak
tıklayınız
Kardeşini Seç
tıklayınız
En son konular
» Yağmur Yağmasaydı ...
J R R Tolkien Icon_minitimeCuma Ekim 02, 2009 11:50 am tarafından Ebruli

» BeşiktAşk
J R R Tolkien Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 3:06 pm tarafından aysem

» Söylediler ve öldüler ..
J R R Tolkien Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 3:03 pm tarafından aysem

» Duz Mantik
J R R Tolkien Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 2:59 pm tarafından aysem

» Ben hüzünlerle sevdim şiirleri
J R R Tolkien Icon_minitimePerş. Ağus. 20, 2009 8:38 pm tarafından Ebruli

» ---OYUN---
J R R Tolkien Icon_minitimePaz Ağus. 16, 2009 11:19 pm tarafından elinin_koru

» Sisyphos Söylencesi
J R R Tolkien Icon_minitimeCuma Ağus. 14, 2009 10:57 am tarafından Ebruli

» Pencere ...
J R R Tolkien Icon_minitimeÇarş. Ağus. 12, 2009 12:56 pm tarafından Ebruli

» KALBİM UNUT BU ŞİİRİ
J R R Tolkien Icon_minitimeC.tesi Ağus. 08, 2009 12:16 pm tarafından Ebruli

Haberler
Günlük burcunuz
Günlük Burç
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Istatistikler
Toplam 31 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: asre

Kullanıcılarımız toplam 333 mesaj attılar bunda 171 konu
En iyi yollayıcılar
Ebruli
J R R Tolkien Vote_lcapJ R R Tolkien Voting_barJ R R Tolkien Vote_rcap 
aysem
billycan
guyana
wisewise
elinin_koru
Nomad
ercan-ergen
ReBeLLa
alicee

J R R Tolkien

YazarMesaj
guyana
Admin
Admin
guyana

başarı sistemi : 7

J R R Tolkien Empty
MesajKonu: J R R Tolkien   J R R Tolkien Icon_minitimeÇarş. Mayıs 13, 2009 7:56 am

John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973)

Yazar, sair, filozof bir Ingiliz dili ve edebiyati proffesoru. Bizler ise onu "Yuzuklerin Efendisi" nden taniyoruz. Peki bu yazari neden seviyorum. Cunku yazdiklarini okumak bana cok zevk veriyor. Ayrica yarattigi dunyanin detaylari, etkileyiciligi ve gizemi insani icine cekiyor. Kendisi bizim masal anlatan amcamiz. Ancak masallari cocuk masallari olmaktan cikip tum dunyada 7'den 70'e sevilen bir anlatiya donusmus. Yarattigi edebiyat akimini devam ettirecek kapasitede yazarlar bulamamis kendisine ogrenci olarak ancak ogluna aktardigi bilgi ve birikim sayesinde, omrunde yapmak istedigi islerin cogu olumunden sonra olsa bile tamamlanmis.

Yuzuklerin Efendisi 'nin ilk turkce cevirisini yayinlandiginda(1999 olmasi lazim) okumustum. Sonrasi bir solukta geldi. Bu arada Tolkien kitaplarini ceviren ekibi kutlarim. Ceviri isinin iyice ayaga dustugu bu yillarda boylesine basarili ceviri yapmak kolay degil (Tabiki burada Tolkien in edebiyatinin 50 yillik tarihi olusu ve uluslararasi arenada uzerine cok calisilmis olmasinin etkisi buyuk. Ama tekrar tebrikleri hak ediyorlar, belliki calisilmis arastirilmis basarili bir ceviri).

Yarattigi fantastik dunyada, ejderhalar, cuceler, elfler ve benzeri mitik ogeler, kotuluk ve iyiligin buyuk savasinda her katman ve zamanda bulunuyor. "Yuzuklerin Efendisi", "Hobbit" ve "Silmarillion" un ardindan acik olarak gorulen bir sey. Tolkien hayatinda etkilendigi en onemli konulari almis tek bir cati altinda toplamis.

1- Katolik Inanci: Tolkien'in katolik inanci yarattigi butun karakterlerde ve o karakterlerin dunya uzerindeki yerinde anlasilabiliyor. Iyi ve kotunun savasi; Kutsal olanin sahip oldugu yonetme hakki; Gercek kotunun hep doguda olusu; ve benzeri noktalar sadece su anda aklima gelenler. Detayli bir incelemede cok daha belirgin orneklerin cikacagina eminim.

2- Anglo-Saxon Kulturu: Tolkien tam bir Anglo-Saxon asigi. Sadece ada ulkesine degil, orta avrupa kulturu ve gotigede hayran (2. Dunya Savasi'nin kendisini orta avrupadan uzaklastirmis olabilecegini dusunuyorum. Ancak bu konu ile ilgili ne bir arastirma yaptim ne bir kitap okudum). Orta Avrupa mitolojisin, katolik dini ile birlestirmistir. Yarattigi dunyanin temellerini bunlar olusturmaktadir. Iskandinav mitolojisinide isin icine katmistir. Ozellikle yunan mitolojisinden uzak durup yeni ve ozel bir akim yaratmak istemistir (Edebiyata en cok malzeme olan mitoloji Yunanlilarinkidir).

3- Fantazinin yanina ekledigi, doneminin edebiyat akimlari: Edebiyat hakkinda atip tutacak kapasitede oldugumu dusunmuyorum ancak Tolkien, ana hikaye oncesi karakter, mekan anlatimlari; benzetme ve detaylandirma uzerinde cok durmasi ve hikayenin detaylari ile beraber okuyani icine almasi ile 19. yuzyilin klasik edebiyat akimlarini yansitiyor.

Tolkien'in hala bitmemis calismaari oglununda katkisi ile onumuzdeki yillarda yayinlanabilir ama hicbirinin "Yuzuklerin Efendis" ve "Hobbit" in yerini tutabilecegini sanmiyorum. Bu adami okuyun, okutun

Guyana

J R R Tolkien
1 sayfadaki 1 sayfası