www.ebruli.fforum.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.ebruli.fforum.biz

Yazmak için yaşamak gerekmez,an gelir sadece yüreğe dokunur, o da yeter …

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapMisafir Defteri
Dalgaları Aşmak
tıklayınız
Kardeşini Seç
tıklayınız
En son konular
» Yağmur Yağmasaydı ...
Tarihi seviyorum Icon_minitimeCuma Ekim 02, 2009 11:50 am tarafından Ebruli

» BeşiktAşk
Tarihi seviyorum Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 3:06 pm tarafından aysem

» Söylediler ve öldüler ..
Tarihi seviyorum Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 3:03 pm tarafından aysem

» Duz Mantik
Tarihi seviyorum Icon_minitimeCuma Eyl. 25, 2009 2:59 pm tarafından aysem

» Ben hüzünlerle sevdim şiirleri
Tarihi seviyorum Icon_minitimePerş. Ağus. 20, 2009 8:38 pm tarafından Ebruli

» ---OYUN---
Tarihi seviyorum Icon_minitimePaz Ağus. 16, 2009 11:19 pm tarafından elinin_koru

» Sisyphos Söylencesi
Tarihi seviyorum Icon_minitimeCuma Ağus. 14, 2009 10:57 am tarafından Ebruli

» Pencere ...
Tarihi seviyorum Icon_minitimeÇarş. Ağus. 12, 2009 12:56 pm tarafından Ebruli

» KALBİM UNUT BU ŞİİRİ
Tarihi seviyorum Icon_minitimeC.tesi Ağus. 08, 2009 12:16 pm tarafından Ebruli

Haberler
Günlük burcunuz
Günlük Burç
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Istatistikler
Toplam 31 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: asre

Kullanıcılarımız toplam 333 mesaj attılar bunda 171 konu
En iyi yollayıcılar
Ebruli
Tarihi seviyorum Vote_lcapTarihi seviyorum Voting_barTarihi seviyorum Vote_rcap 
aysem
billycan
guyana
wisewise
elinin_koru
Nomad
ercan-ergen
ReBeLLa
alicee

Tarihi seviyorum

2 posters
YazarMesaj
guyana
Admin
Admin
guyana

başarı sistemi : 7

Tarihi seviyorum Empty
MesajKonu: Tarihi seviyorum   Tarihi seviyorum Icon_minitimeÇarş. Mayıs 13, 2009 6:06 am

Cunku Tarih bir bilimdir.

Cunku Tarihi bilgiler sorgulanabilir, dogruluklari ispatlanabilir veya curutulebilir (Bilim iste:))

Cunku Tarih Bilimi sayesinde Isa'nin dogmasina 60 yil var iken Ceaser ve Kleopatra'nin yasadiklarini ve Brutus'un Ceaser'i oldurmesinden sonra Marcus Antonius'un Kleopatra ile yasadiklari detaylari ve belgeleri ile onumuzde. Tabiki liderlerin bu hayatlarinin milyonlarca (evet milyonlarca) insanin hayatini nasil etkiledigini ogrenebiliyorum. Ayrica Roma'nin en buyuk imparatoru Octavius'a selamimi gonderirim.

Cunku ilk ve orta ogrenim, tarih ogreniminde son 50 yil icindeki olaylar kapsanmamadigi halde (yasak diyorlar ancak kanuni dayanagini bilmedigim icin sadece kapsamamaktadir diyorum), herhangi bir kutuphanede aradiginiz bilgiye ulasabilirsiniz.

Cunku nedenselligin en onemli arastirma noktasi olmasi.

Cunku gunumuzun bilgi caginda bulunan bilgi kirliligi ve aklina gelenin her istedigini kaynak gostermezsizin dogru kabul etmesine karsilik, hala inatla, sabirla, alcakgonullulukle, durustlukle ve dogrulukla calisan didinen bilim adamlarina sahip olan bir konu olmasi.
Ebruli
Admin
Admin
Ebruli

başarı sistemi : 2

Tarihi seviyorum Empty
MesajKonu: Geri: Tarihi seviyorum   Tarihi seviyorum Icon_minitimeÇarş. Mayıs 13, 2009 1:32 pm

Anatol France’ın, “İçinde yalan olmayan bütün tarih kitapları sıkıcı ve usandırıcıdır,” der.Fernand Braudel, “Şimdiyi anlamak için tüm geçmişin seferber edilmesi gerektiği”nden söz eder ki , çok haklı..

Bu vurguların altını çizerek soralım: Tarih nedir?

Tarih geçmişin öğrenilmesi ya da bir başka deyişle “keşfi” ve “açıklaması” mı?

Ya da geçmişi ve bugünü anlatmanın yolu mu?

Veya insanlara resmi aidiyet duygusunu kazandıran bir yalan mı?

Yoksa öğretmen mi?

Bunların hepsi bence..

Şimdiyi anlamak için geçmişin seferber edilmesi, gerçeğe ulaşmanın ‘olmazsa olmazı’dır.
https://ebruli.yetkin-forum.com

Tarihi seviyorum
1 sayfadaki 1 sayfası